Čo je to rekuperácia?

rekuperacja-schemat

Rekuperáciou sa označuje spätné dosiahnutie energie. Pri tomto procese nastáva opätovné získanie energie z takej, ktorá už bola v minulosti vyprodukovaná. Preto teda môžeme hovoriť napríklad o rekuperácii tepla, vody, vzduchu či elektrickej energie. Jej úlohou je zefektívnenie zariadenia či priestoru hlavne pri bývaní, doprave, priemysle či potravinárstve, no objavuje sa aj v mnohých iných odvetviach.

V obyčajnom živote sa s ňou môžete stretnúť napríklad pri bicyklovaní s elektrobicyklom, kedy sa dobíja batéria pri jazde z kopca. Ďalším zaujímavým príkladom je električka alebo metro, kedy sa objavuje rekuperácia pri brzdení (navrátenie časti energie naspäť do súpravy). Rekuperáciu teplej vody objavujeme pri varení piva. Najčastejšie je však spájaná pri vetraní väčších administratívnych budov.

Rekuperácia vzduchu – efektívne vetranie

Nie každý pozná pojem rekuperácia vzduchu. Medzi laickou verejnosťou sa skôr stretávame s riadeným vetraním so spätným získaním tepla. Základom je využitie vzduchu, ktorý by v normálnom prípade z miestnosti či celej budovy samovoľne unikol pri vetraní. V tomto prípade sa ale využije na predhrievanie chladnejšieho vonkajšieho vzduchu. Táto technológia je v poslednej dobe mimoriadne populárna. Využíva sa pri výstavbe domov, pracovných priestoroch, ubytovacích zariadeniach, rekonštrukcii bytov, priemyselnej výrobe či rôznych úradoch.

Výhody rekuperácie vzduchu

V prvom rade treba spomenúť absenciu nutnosti otvárania okien. To býva nepríjemné najmä v zimných mesiacoch, kedy sa tak dostáva do vnútra studený vzduch, čo nie je každému príjemné. Opakom sú horúce dni, kedy si takýmto vetraním otvorenými oknami síce vzduch „vyčistíme“, no teplota sa dostane do neúnosne vysokých hodnôt. V lete tak ušetríte náklady za ochladenie miestností, v zime za ohrev vetraného vzduchu. A určite nezabudnime na maximálne obmedzenie hluku z vonkajšieho prostredia...

Veľkým plusom je aj filtrácia vzduchu, pri ktorej sa výrazne obmedzí prenos peľu či prachu do vnútorných priestorov. Vyhnete sa aj nepríjemným súbojom s komármi či iným hmyzom.

Výrazné zlepšenie nastáva po rekonštrukcii bytov s rekuperáciou vzduchu z pohľadu zamedzenia vzniku vlhkosti. Vetranie je totiž mimoriadne pozitívne pre stavbu ako takú. Pomocou rekuperácie priestory vysušíme a predídeme plesniam. Zvyšuje sa aj vzduchotesnosť obvodových konštrukcií.

Zabudnúť nemôžeme ani na tichosť a automatickosť takéhoto druhu vetrania. Odborníci nám síce odporúčajú vetrať niekoľkokrát denne a v pravidelných intervaloch, no v dnešnej dobe je to viac ako komplikované. Tento systém vám nechá zabudnúť na obavy, že sa u vás vetra málo...

Nachádzaš sa tu: DESIGN TECHNOLOGY Blog Čo je to rekuperácia?